معرفی نرم افزار های سه بعدی ساز جهت ساخت انیمیشن
 khoshnevis  1394/07/23  1244

معرفی نرم افزار های سه بعدی ساز جهت ساخت انیمیشن

امروزه یکی از نرم افزارهای پر درآمد در جهان نرم افزارهای طراحی سه بعدی هستند. که در راس آنها و شاید دوست داشتنی ترین آنها تری دی مکس و مایا هستند. نرم افزارهایی که می توان گفت به تازگی در ایران جای خود را باز کرده اند و افراد زیادی در حال حاضر از آن بهره می برند .اشاره کوتاهی به تعدادی نرم افزار سه بعدی ساز داریم:


3DS MAX 

نرم افزار Max یکی از قدرتمند ترین برنامه های طراحی مدلهای سه بعدی انیمیشن سازی می باشد، این نرم افزار به طور گسترده ای در معماری ساختمان، طراحی صنعتی، ساخت بازی های کامپیوتری و پیش پردازش جلوه های ویژه استفاده می شود و بزرگترین قابلیتش امکانات خوب مدل سازی آن است.

قابلیت های این برنامه بسیار فراوان است. توسط این نرم افزار می توانید انواج اجسام سه بعدی را مطابق نیاز خود خلق کنید. مهندسان طراحی های خود در اتوکد را میتوانند وارد این نرم افزار کنند و نمای سه بعدی طرح خود را ایجاد کنند و با چاپ آن، نمای کلی طرح خود را قبل از اجرا به مشتریان خود نشان دهند.  از 3Ds Max در خلق جلوه های ویژه در فیلم ها نیز استفاده می شود. از این نرم افزار در فیلم هایی مانند The Last Samurai , Elf , The Italian job , Matrix reloaded , The Core , The Ring و ... بهره گرفته شده است.


Maya

مایا نام نرم افزاری برای طراحی سه بعدی است. این نرم افزار نخست توسط شرکت آلیاس ویو فرانت عرضه شد. در سال 2005 شرکت اتودسک (شرکت سازنده نرم افزارهای سه بعدی و انیمیشن سازی از جمله تری دی مکس و اتوکد) آن را خریداری کرد و نسخه های جدید مایا با نام اتودسک مایا (Autodesk MAYA) به بازار عرضه شدند.

مایا پیشرفته ترین نرم افزار انیمیشن و مدل سازی سه بعدی است که به طور گسترده در استودیو های فیلم سازی، انیمیشن و همینطور صنعت بازی های رایانهای استفاده می شود. از جمله ویژگی های این نرم افزار، انعطاف پذیری و قابلیت های شخصی سازی (customization) آن است که به کاربران حرفهای اجازه میدهد به سادگی محیط آن را به دلخواه خود تغییر دهند.
به علاوه، یکی دیگر از قابلیت های منحصر به فرد آن امکان توسعه این نرمافزار برای استفاده کنندگان آن است. کاربران میتوانند از طریق زبان های برنامه نویسی سی پلاس پلاس، MEL یا (Maya embedded language) و همینطور پایتون آن را توسعه دهند و ابزار ها و امکاناتی که پیشتر در نرم افزار وجود نداشته را به آن اضافه کنند. به همین دلیل بسیار مورد توجه استودیو های بزرگ سازنده فیلم و انیمیشن قرار گرفته است.


Blender
 
نرم افزار Blender یکی از قویترین برنامه های Open Source در زمینه خلق گرافیک های دو بعدی و سه بعدی ، انیمیشن های حرفه ای سه بعدی ، طراحی بازی و آماده سازی آنها برای تولید است. این نرم افزار می تواند جایگزین متن باز برای نرم افزارهایی همچون مایا و تری دی مکس باشد.
 

CINEMA 4D
نرم افزار Cinema 4D از جمله نرم افزار های خلق شخصیت های سه بعدی برای استفاده در فیلم ها است. Cinema 4D نرم افزاری جهت ایجاد مدل هایی است که وجود خارجی ندارند. مانند اژدها و غیره. به منظور استفاده در فیلم ها این نرم افزار امکانات بسیار متنوع و انعطاف پذیری را برای ساخت مدل ها در اختیار شما می گذارد تا بتوانید مدل های سه بعدی بسازید و از آن ها در فیلم ها استفاده نمایید. جالب است بدانید که از این نرم افزار برای خلق Hulk و تعداد زیادی از کاراکتر ها و غول های فیلم های پیتر جکسون استفاده شده است. بسیاری از دایناسور های فیلم های مطرح هالیوود با این نرم افزار بی نظیر تهیه و آماده استفاده در فیلم ها شده اند.
 

Facial Studio
محصول قدرتمند و موفق شرکت DI-O-MATIC کار را آسان تر و تخصصی تر کرده است تا به آسانی به خلق صورت ها، سر های بسیار واقعی، و یا کاریکاتوری و حتی کارتونی اقدام کنید.
 

مطالب مرتبط
Loading...