۱۰ نکته برای عکاسان مبتدی
 hoseyni  1397/04/27  134

۱.    نگران کیفیت دوربین دیجیتال خود نباشید
 

 
زمانی که با گروهی همراه می‌شوید تا در کنار هم عکاسی کنید شاید فکر کنید کیفیت و مدل دوربین‌تان شما را از سایر دوستان، عقب می‌اندازد. اما این تفکر صحیح نیست. هر دوربینی قادر است تا تصاویر خیره‌کننده‌ای ثبت کند. البته نباید این حقیقت را انکار کرد که دوربین‌هایی وجود دارند که محدوده‌ی دینامیکی (Dynamic Range) وسیع‌تری در اختیار شما می‌گذارند و سیستم فوکوس خودکار کارآمد‌تری دارند. اما در نهایت این ترکیب‌بندی عکس است که آن را از سایر عکس‌ها متمایز می‌کند؛ این که چه بخشی از منظره‌ی رو به روی خود را در کادر قرار دهید و چه بخشی را حذف کنید کاملاً به تصمیمات شما بستگی دارد نه کیفیت دوربین.

۲. بهترین و مناسب‌ترین حالت عکاسی را انتخاب کنید
 

 
حالت‌های مختلف عکاسی که در دوربین‌های گوناگون وجود دارند، برای عکاسی سریع، بهترین گزینه‌ها هستند اما اگر می‌خواهید عکس‌های خلاقانه‌تری بگیرید باید از حالت‌های نیمه اتوماتیک و پیشرفته‌تر دوربین استفاده کنید. حالت تقدم دیافراگم ( که در دوربین‌ها باعلامت اختصاری A  یا AV مشخص می‌شود) برای زمانی که می‌خواهید میزان عمق میدان را کنترل کنید بسیار مناسب است. در این حالت می‌توانید میزان عمق میدان را تنظیم و کنترل کنید و عکس‌های پرتره، منظره و ماکروی بی‌نظیری خلق کنید. حالت تقدم دیافراگم یک حالت نیمه‌اتوماتیک است. شما فقط میزان عمق میدان یا دریچه‌ی دیافراگم را تنظیم می‌کنید و سپس دوربین به طور خودکار با توجه به نور محیط، سرعت شاتر مناسب را برای یک نورسنجی صحیح، تنظیم می‌کند. حالت تقدم شاتر ( که در دوربین‌ها با علامت اختصاری S یا  Tv نشان داده می‌شود) نیز به همین شکل عمل می‌کند. در این حالت سرعت شاتر را شما تنظیم می‌کنید و بقیه‌ی تنظیمات مورد نیاز به طور خودکار توسط دوربین انجام می‌شود. این حالت برای زمانی که می‌خواهید از یک فعالیت ورزشی عکاسی کنید، بسیار مناسب است. حالت برنامه (P) یک حالت اتوماتیک پیشرفته‌است که در این حالت، دوربین، دیافراگم و سرعت شاتر را تنظیم می‌کند. در واقع این حالت ترکیبی از دو حالت قبل را در اختیار شما قرار می‌دهد.

۳. خود را ملزم به استفاده از تنظیمات دستی نکنید
 

 
وجود اینکه با در اختیار داشتن کنترل بیشتر روی تنظیمات دوربین، نتیجه‌ی کار رضایت‌بخش‌تر خواهد بود اما در بسیاری از موارد تنظیمات اتوماتیک نیز نتایج مطلوبی را ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال در مورد تنظیم تعادل رنگ سفید (White Balance)، انتخاب حالت اتوماتیک یا AWB که مخفف عبارت Auto White Balance است، در بسیاری از شرایط، نتیجه‌ی خوبی خواهد داشت. البته ممکن است در مواردی مثل ترکیب نورهای مختلف یا شرایطی مانند غروب آفتاب نتیجه چندان دلچسب نباشد اما در حالت کلی  در بسیاری از موارد، استفاده از حالت اتوماتیک جواب‌گو است. سیستم فوکوس خودکار دوربین هم به مراتب نسبت به فوکوس دستی، سریع‌تر است. گرچه با انتخاب دستی نقطه‌ی فوکوس، نتیجه‌ی کار دقیق‌تر و مطلوب‌تر خواهد بود. استفاده از تنظیمات اتوماتیک برای ISO نیز، به کارتان سرعت می‌دهد. در این حالت، دوربین با توجه به نور محیطی، میزان حساسیت ISO را تنظیم می‌کند و بدین ترتیب شانس شما برای داشتن عکس‌هایی بدون نویز را افزایش می‌دهد.

۴. منتظر نور مناسب بمانید
 

 
واقع، مهم‌ترین بخش عکاسی، فکر کردن درباره‌ی کیفیت، کمیت و جهت نور‌هایی است که به سوژه‌ی مورد نظر می‌تابند. برای آشکار کردن جزییات و کاهش تضاد صحنه، بهتر است که در نور نرم و پراکنده عکاسی کنید. پرتره‌ها و عکس‌های ماکرو در در زیر آسمان روشن و کمی ابری نتیجه‌ی خوبی در بر خواهد داشت در حالی که در اواسط روز و هنگام ظهر، نور عکس بسیار تند و زننده خواهد شد. عکاسان مناظر طبیعی معمولاً ساعات اولیه‌ی روز را برای عکاسی انتخاب می‌کنند. چرا که نور طبیعی در این ساعات و به خصوص هنگام طلوع و غروب آفتاب کمی بافت و گرما به عکس‌های مناظر روستایی و ساحلی، اضافه می‌کند. استفاده از نور پس زمینه را امتحان کنید و زمانی که از یک جهت نوری به سوژه تابیده است عکاسی کنید. در حالتی که نور خورشید در پشت سرتان قرار گرفته، عکاسی را امتحان کنید؛ دقت کنید که سایه‌ی شما خللی در عکس ایجاد نکند. به طور خلاصه، همیشه به نورهای اطرافتان دقت کنید و دوربین را در جایی مستقر کنید که بیشترین استفاده را از نور موجود ببرید.

۵.پیش از هر چیز به پس‌زمینه‌ی سوژه، توجه کنید


 
فرقی نمی‌کند که سوژه‌ی شما چقدر جذاب و چشمگیر باشد، اگر پس‌زمینه‌ی مناسبی برای آن انتخاب نکنید، نتیجه‌ی کار چندان رضایت‌بخش نخواهد بود. پس دقت کنید که المان‌های روشن و رنگی موجود در پس زمینه، بیشتر از سوژه‌ی اصلی،  توجه مخاطب را جلب نکنند.

۶.از اشتباهات خود نترسید

 
حتی عکاسان بزرگ و خلاق هم یک‌شبه به این جا نرسیده‌اند؛ بسیار تلاش کرده‌اند و قطعاً در این راه اشتباهات زیادی مرتکب شده‌اند، با دیدن تصاویر خیلی تاریک یا خیلی روشنی که انداخته‌اند، از عکاسی دلسرد شده و با گرفتن عکس‌های خوب، حسابی ذوق‌زده شده‌اند. پس، از اشتباهاتتان نترسید و از آنها درس بگیرید و بدانید عکاسان بزرگ جهان نیز اشتباهات ناشیانه‌ای داشته‌اند.

۷. به صدای شاتر دقت کنید

دلایل متعددی باعث می شوند تا نتیجه‌ی کار، تار به نظر برسد؛ مثل فوکوس نکردن در نقطه‌ی صحیح. اما آن چیزی که تفاوت عمده‌ای ایجاد می‌کند و تاثیر زیادی در شارپنس عکس‌ها دارد، انتخاب سرعت شاتر است که این مقدار باید با فاصله‌ی کانونی متناسب باشد. بنبراین سرعت شاتری معادل ۱/۵۰sec برای لنز ۵۰ میلی‌متری، عکس هایی واضح به ثبت می‌رساند. نیازی نیست که هنگام تمرکز بر سوژه و عکاسی، دائما سرعت شاتر را چک کنید. کافی است به دقت گوش دهید. اگر هم صدای باز‌شدن و هم بسته‌شدن شاتر را به راحتی می‌شنوید، احتمال اینکه عکس‌هایتان تار شوند، زیاد است.

۸. صدای دوربین را قطع کنید

 
صدای دوربین زمانی که روی سوژه‌ای فوکوس می‌کنید، آزار‌دهنده است. شاید با قطع کردن این صدا، عکاسی شما بهتر نشود اما این کار را برای شما و اطرافیانتان لذت بخش‌تر می‌کند.

۹. با فرمت RAW  عکاسی کنید
 
بیشتر دوربین‌های دیجیتال، امکان انتخاب دو فرمت مختلف را پیش رویتان می‌گذارند: RAW و JPEG. اگر تصاویرتان را با فرمت JPEG ذخیره کنید، تمامی تنظیمات دوربین در عکس شما ثبت می‌شوند. در این صورت اگر تصاویر ، خیلی تاریک یا خیلی روشن به نظر بیاییند یا رنگ‌های تصویر با رنگ‌های اصلی تفاوت داشته باشند، دیگر امکان اصلاح آنها در فتوشاپ و سایر نرم افزار‌های ویرایش عکس وجود نخواهد داشت. فرمت JPEG در مقایسه با سایر فرمت‌های تصویری، فشرده‌تر است و کیفیت عکس در اثر ویرایش‌ها و ذخیره سازی‌های متعدد، به شدت کاهش پیدا می‌کند. اما زمانی که شما عکسی را با فرمت RAW ذخیره کنید، فایل تمام اطلاعات به دست آمده از سنسور دوربین را ذخیره می‌کند. در حقیقت همه‌ی دوربین‌ها با فرمت Raw  عکس می‌اندازند اما اگر شما حالت ذخیره‌سازی با فرمت JPEG را انتخاب کرده باشید، دوربین عملیات پردازش را انجام می‌دهد و در نهایت، نتیجه را با فرمت JPEG در کارت حافظه ذخیره می‌کند. اگر فرمت RAW را برای عکاسی انتخاب کنید، کار پردازش عکس را خودتان انجام می‌دهید؛ یا در دوربین یا با استفاده از نرم‌افزار‌هایی مانند Lightroom. در این حالت می‌توانید زمان را به عقب ببرید! می‌توانید بعضی از تنظیمات عکس را حتی پس از عکاسی، تغیر بدهید. تغییر تنظیمات تعادل رنگ سفید، تغییر حالت عکس و دستکاری میزان نوردهی و شارپنس عکس همه با استفاده از این فرمت، قابل انجام است. توجه داشته باشید که در این حالت نمی‌توانید تغییری در دیافراگم، سرعت شاتر، ISO و نقطه‌ی فوکوس ایجاد کنید. پس به هنگام عکاسی به انتخاب صحیح این اصول اولیه‌ی عکاسی، دقت کنید.

۱۰.از نوردهی بیش از حد بپرهیزید

 
اگر عکسی، بیش از حد نوردهی شده باشد، این احتمال وجود دارد که جزییات قسمت‌های نورانی‌تر عکس از بین بروند. پس هنگام عکاسی باید دقت کنید که با تنظیم نوردهی مناسب از این اتفاق جلوگیری کنید. برای انجام این کار ابتدا نمودار هیستوگرام دوربینتان را پیدا کنید؛ همان نموداری که معمولاً در کنار عکس‌ها به نمایش در می‌آید. این نمودار یک تصویر کلی و خلاصه‌ای از اطلاعات مربوط به نوردهی را در اختیار شما می‌گذارد. نقاط روشن سمت راست و سایه‌ها یا نقاط تیره‌تر در سمت چپ قرار دارند. اگر نمودار هیستوگرام در سمت راست صفحه نمایش بالاتر باشد، به این معنا است که عکس بیش از حد نوردهی شده است. اگر این اتفاق افتاد از عملکرد جبران نوردهی یا (Exposure Compensation) دوربینتان استفاده کرده و عکس دیگری بیاندازید.
 

Loading...