شرکت‌های معتبر فناوری باید در ایران دفتر تاسیس کرده و نیروی ایرانی استخدام کنند
 ahmadkhani  1394/11/11  703

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع خبرنگاران فناوری اطلاعات و ارتباطات رسانه‌ها و مطبوعات  در مورد حضور شرکت‌های فناوری معتبر دنیا در ایران با بیان اینکه شرکت‌های زیادی در چند ماه اخیر به ایران آمده و برای حضور در کشورمان ابراز علاقه کردند، اعلام کرد:«اگر شرکتی قرار هست در ایران کار کند باید دفتری در کشورمان تاسیس کرده و از نیروهای ایرانی استفاده کند.»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع خبرنگاران به سئوال خبرنگار زومیت در مورد «نحوه‌ی همکاری شرکت‌های خارجی با ایران و اینکه آیا برای انتقال فناوری و بومی‌سازی آن در دوران پساتحریم تلاش می‌شود؟» پاسخ داد:

قراردادهایی که با خارجی‌ها بسته‌ می‌شود باید سه محور را در برگیرد. محور اول، سرمایه‌گذاری مستقیم در این یا در اختیار قرار دادن خط اعتباری است. محور دوم، انتقال تکنولوژی است به گونه‌ای که دانش آن بومی شود. محور سوم این است که اگر بازار ایران در اختیار شرکتی قرار می‌گیرد بتواند بازاری هم در کشور خودش یا در کشور ثالث به شرکت‌های بخش خصوصی ایران داده شود. این سیاستی است که ما در وزراتخانه اتخاذ کردیم و هم دولت به عنوان یک سیاست اصولی در نظر می‌گیرد. این سه اصل در تفاهم‌ها و قراردادهایی که توسط وزارت ارتباطات منعقد می‌شود، ذکر شده و رعایت می‌شود.

محمود واعظی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار زومیت در مورد مذاکرات و برنامه‌ها برای حضور شرکت‌های فناوری معتبر دنیا در ایران گفت:

حدود چند ماه است که شرکت‌های مختلف فناوری و به ویژه شرکت‌های مخابراتی به ایران سفر کرده و مذاکره‌ کرده‌اند؛ ما نیز اصول و چارچوب‌هایمان را بیان کردیم و به ویژه در چند روز گذشته که تحریم‌ها برداشته شده، فضا تغییر کرده و طبیعی هست که اگر شرکتی قرار است در ایران کار کند، باید دفتری در کشورمان تأسیس کرده و از نیروهای ایرانی استفاده کند؛ همچنین در تکنولوژی و تحقیق و توسعه نیز سهم داشته باشد.

واعظی به خبرنگار زومیت در پاسخ به سوالی در رابطه با قرارداد شرکت orange فرانسه با همراه اول، اعلام کرد:«هنوز مذاکره می‌کنند. در این سفر هم مذاکرات ادامه داشت و رئیس orange هم با من دیدار کرد؛ آنها علاقه دارند که به ایران بیایند و این علاقه را از خود بروز داده‌اند.»

مطالب مرتبط
Loading...